Başkan

 

Sıfır Atık; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

Bu bağlamda Haliliye Belediyesi olarak Sıfır Atık hedefine ulaşmak için Devteyşti, Ahmet Yesevi ve Şair Nabi Mahallelerimize kurduğumuz marketlerle, sıfır atık teşvik sistemini başlatmış durumdayız.

Teşvik sistemi kapsamında mahalle sakinleri olarak size ambalaj atıklarınızı (plastik, kağıt, cam vb.) biriktirmeniz amacıyla 70 litrelik ambalaj atığı konteyneri, 5 litrelik evsel atık konteyneri ve 5 litrelik atık yağ konteyneri hediye ediyoruz. Ayrıca, biriktireceğiniz ambalaj atıklarının geri dönüşümünün sağlanması ve böylece ülke ekonomisine kazandırılması amacıyla bu ambalaj atıklarınızı Devteyşti, Ahmet Yesevi ve Şair Nabi Mahallelerimize kurduğumuz sıfır atık marketlerine getirerek bu atıklardan puan toplayabilirsiniz. Bu puanlar, size vereceğimiz Haliliye Belediyesi Sıfır Atık Dönüşüm Kart’a yüklenecek ve biriktireceğiniz puanlarla söz konusu sıfır atık marketlerden hediye ürünlerimizi almanızı sağlayacaktır. 

Ülkemiz ve ilimiz ekonomisi açısından büyük bir değer olan ambalaj atıklarının ekonomimize kazandırılması ve çevremizin korunması amacıyla başlattığımız Sıfır Atık hareketine destek verdiğiniz için teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.